“Abdullah BiZDEN” Kitap Koleksiyonu Açılısı

11 BİN KİTAPLIK KOLEKSİYONUNU İKÇÜ KÜTÜPHANESİNE BAĞIŞLADI

Özel kütüphanesinde yer alan 11 bin eseri, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kütüphanesine bağışlayan, Mühendislik ve Türk Dili ve Edebiyatı alanına sayısız katkıda bulunan araştırmacı Abdullah Bizden için İKÇÜ’de tören düzenlendi.

60 yıllık bir birikimin sonucunda ortaya çıkan ‘Abdullah Bizden Koleksiyonu’nun kitapseverlerle buluştuğu törende, bağışçı Abdullah BİZDEN ile eşi Hatice BİZDEN ve kızı Ayşe Eda BİZDEN de onur konuğu olarak katıldı.

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Saffet KÖSE, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Turan GÖKÇE, Prof. Dr. Adnan KAYA ve Prof. Dr. M. İrfan KARADEDE'nin katılımlarıyla bu özel koleksiyonun gençlerle buluştuğu açılışta konuşan Rektör Prof.Dr. Saffet KÖSE, İKÇÜ Kütüphanesinin zenginleşmesine gösterdiği katkılar sebebiyle Bizden Ailesi’ne teşekkür etti.

“Üniversitelerin yapı taşı kütüphaneleridir.”

Prof.Dr. Köse, üniversitelerin en önemli alt yapılarından birinin kütüphaneleri olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Köse, “Kütüphanemizin zenginleşmesi konusunda bizlere yaptığı katkılardan dolayı Sayın Bizden’e çok teşekkür ediyoruz. Bir üniversitenin en önemli alt yapısı kütüphanesi, teknoloji merkezleri ve laboratuvarlarıdır. Bunlar ne kadar zengin olursa, üniversite de o kadar zengin ve güçlü olur. Abdullah Bizden’in ismi üniversitemiz var oldukça kütüphanemizde yaşayacaktır.” diye konuştu.

“Kültür, bilgi paylaşıldıkça büyür.”

Bağışçı Abdullah Bizden de 60 yıldır kitap aşkıyla oluşturduğu hazinesini,  gençlere ve topluma aktarmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. İKÇÜ Kütüphanesini gelişmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Bizden, “Kültür, bilgi paylaşıldıkça büyür. Ben 70 yaşındayım. 60 sene kitap sevdasıyla değerli bulduğum eserleri topladım. Ama amacım bunları yeni nesille, toplumla paylaşmaktı. Amacıma ulaştığım için çok mutluyum.” dedi.

Abdullah Bizden Kitaplığı hakkında:

Koleksiyon nadir eserlerinde bulunduğu çoğunluğu Türk Edebiyatı, Tarih, Felsefe, Din, Coğrafya, Güzel Sanatlar konularında 20’nin üzerinde konudan oluşuyor. Koleksiyonda bulunan bazı yayınlar özellikle edebiyat ve tarih araştırmacıları için geniş ufuklar açacak, 1940-1980 dönemine damgasını vuran; yayınevlerinin bulunmayan baskılarını içeriyor.

Necip Fazıl Kısakürek’in sağlığında yayınlanan tüm kitaplarının bütün baskılarını yer aldığı koleksiyonda;  Refik Halid Karay, Sabahattin Ali, Fahri Erdinç, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Nurullah Ataç, Sait Faik, Salah Birsel, Suzan Sözen, Şahap Sıtkı, Muzaffer Buyrukçu, Fikret Otyam, Mehmet Seyda gibi yazım dünyamıza damgasını vuran Türk yazarlarının,  tüm kitaplarının Latin harfleriyle ilk baskılarını da barındırıyor.


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön