Abone Olunan Veri Tabanları

UYARI

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kütüphane Hizmeti olarak sunulmakta olan satın alınmış veritabanları, yayıncılarla yapılan Lisans Anlaşmalarına uygun olarak ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kullanıma sunulmuştur.

-  Elektronik kaynaklar ticari amaçla kullanılamaz.

-  Otomatik dosya indirme programları ile sistematik toplu indirme yapılamaz.

-  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi mensubu olmayan kişilerle veritabanı içerikleri ve uzaktan erişim şifreleri paylaşılamaz.

Bu tür ihlâller Telif Haklarına aykırıdır ve sonucunda tüm üniversitenin ilgili kaynağa erişiminin kesilmesine neden olmaktadır.

 

Kullanım şartlarının ihlâl edilmesi kullanıcıya yasal sorumluluklar yüklemektedir.

Academic Search Complete 

(EBSCO)

Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. 9,000’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,300 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.     

Kılavuz

Almanhal

 

Al Manhal, Orta Doğu kaynaklı eserleri bir araya getirerek Arapça detaylı arama yapmanızı sağlayan dünyadaki ilk  ve tek veritabanıdır. Orta Doğu’nun önde gelen güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş tek koleksiyondur.

American Society of Civil Engineers

(ASCE)

ASCE Online Research Library, tüm inşaat mühendisliği disiplinlerini ilgilendiren dergileri, kitapları ve standartları kapsar. Kapsamında; 1983 yılından günümüze kadar yayınlanan 38 adet ASCE dergisinde 60.000 üzerinde makale; 2000 yılından günümüze dek olan 446 ASCE Proceedings, 35.000’in üzerinde teknik makale ve 349 e-kitap içerir. ASCE Online Research Library, insaat mühendisligi konusunda en onemli dergileri kapsayan bir veritabanıdır.

Applied Science & Business Periodicals Retrospective Index

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Kılavuz

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (Uygulamaları Bilimler ve Teknoloji)

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  

ASTM Standards and Engineering Digital Library

Uzay mühendisliği, biyomedikal, kimya, çevre, jeolojik, halk sağlığı ve güvenliği, endüstriyel tasarım, tekstil, lastik, plastik, malzeme bilimi, mekanik, nükleer, petrol, toprak bilimi, vb.

Business Source Complete

İktisadi ve İdari Bilimler alanında dünyanın en kapsamlı hakemli tam metin içeriği  sayesinde, bu alanda üretilen bütün veri tabanlarını geride bırakmaktadır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. JSTOR Business Collection içindeki dergileri büyük oranda içeren bu veri tabanında yer alan makaleler 1886’ya kadar uzanır.

Kılavuz

CAB Abstracts

Tarım, uygulamalı yaşam bilimleri, ormancılık, insan beslenmesi, veterinerlik, tıp ve çevre konularını içerir. 736 dergiye erişim sağlamaktadır.

Kılavuz

Cambridge Journals Online 

Cambridge Journals Online Bilim, Teknoloji, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında, Cambridge University Press tarafından yayınlanan yaklaşık 341 tam metin yayın içeren online dergi koleksiyonudur. Konular: Fen bilimleri, Mühendislik, Mimarlık, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Ekonomi, Siyaset, Tıp, Eczacılık

Dentistry & Oral Sciences Source

EBSCO tarafından sunulan Dentistry & Oral Sciences SourceTM veritabanı, Diş Hekimliği disiplinindeki araştırmalar için hazırlanmış dünyanın tek tam metin veritabanıdır. Üniversitelerin Diş Hekimliği Fakülteleri ve Diş Hastaneleri için temel danışma kaynağıdır. Ayrıntılı indekslemesinin yanı sıra bu disiplindeki en çok okunan akademik dergileri ve kitapları tam metin olarak sunan Dentistry & Oral Sciences SourceTM veritabanında;

Diş Hekimliği ile ilgili 258 tane tam metin akademik dergi mevcuttur; bunlardan 240 tanesi hakemli tam metin dergilerdir.

Diş Hekimligi ile ilgili 309 tane derginin künye ve özet bilgileri (indeks ve abstract) mevcuttur; bunlardan 289 tanesi hakemli dergilerdir.

31 tane tam metin kitap bulundurur,

Kılavuz

DynaMed 

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir. 

Kılavuz

Early Western Korans 

Arapça, Latin , Almanca, Fransızca ,Flemenkçe, İbranice dillerinde 62 yayını kapsayan bir veritabanıdır. Bu koleksiyon Avrupa’da 1850’den önce basılmış tüm sayıları ve 1860’lardan itibaren Arapça’dan direkt çevrilmiş tüm tercümeleri içermektedir. İkinci dillerden çevrilmiş tercümeler arasında Almanca ve Flemenkçe tam olarak sunulmaktadır. Kısmi baskılarda tipografik ya da akademik olarak en ilginç olanlar burada sunulmaktadır. Oryantalistler, ilahiyatçılar, dil bilimciler ve kitap tarihçileri gibi birçok uzmanlık alanında çalışmakta olan bilim adamları tarafından yakinen takip edilmekte olan bir kaynaktır.


Kullanılan diller: Arapça, Latin, Almanca, Fransızca, Flemenkçe, İbranice

Elsevier

 

69 adet Elsevier kitap serisine erişim sağlanmaktadır. 

EBSCO

e-Book Academic Collection

Dünyadaki en geniş kapsamlı multi disipliner tam metin elektronik kitap veri tabanıdır. Tüm disiplinlerde 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür.

Kılavuz

 

Emerald e-books

Taşımacılık ve  ulaştırma alanında 44 adet Emerald e-kitap serisine erişim sağlanmaktadır.

Tourism & Hospitality alanında 40 adet e-kitap serisine erişim sağlanmaktadır.

     Emerald Premier       e-Journal

Ağırlıklı olarak yönetim bilimleri alanında yayın yapan Emerald Yayınevi'nin bütün edergilerini içeren Emerald Premier eJournal Koleksiyonu; mevcut 306 adet   e-derginin 13 konu başlığına göre listesi; dergi adı, dergi adı kısaltması, URL adresleri ve tam metin başlangıç yıllarını gösterecek şekilde kılavuz dosyasında sunulmaktadır

Kılavuz

Dergi listesi

EndNote

EndNote kişisel bilgi veritabanınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin makaleleri, kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza, paylaşmanıza olanak sağlayan ve makale yazım sürecinizde 6.000’in üzerindeki dergi stiliyle metin içi atıf ve referanslarınızı biçimlendirebileceğiniz özel bir veritabanı uygulaması ve bibliyografik yazılımdır. EndNote yüklemek için sol taraftaki EndNote yazısına veya resmine tıklayınız. ownCloud linkine tıklayarak açılan sayfada kullanıcı adı olarak  @ikc.edu.tr uzantılı e-mail adresinizi ve parolasını kullanmanız gerekmektedir. Açılan sayfada EndNote programını yükeleyebileceğiniz linkler yer almaktadır.

Web of Science kapsamı dergilerde yayın yapmak isteyen araştırmacılar aşağıdaki linke giriş yaparak makale  başlığı ve özeti girdikleri zaman makalenin yayınlanabileceği dergilerin listesini görebileceklerdir.

İçerik bilgisi :http://endnote.com/product-details/manuscript-matcher?utm_source=en-online&utm_medium=referral&utm_campaign=en-online-match

Kılavuz

Hiperkitap (E-KİTAP) 

Hiperlink tarafından geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, hukuktan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300’ ü aşkın yayınevinin 15.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır. Kullanıcılar; Hiperkitap ‘ta bulunan 15.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, günlük 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

Not: Hiperkitap koleksiyonundaki kitapları masaüstü ve dizüstü bilgisayarınıza indirebilmek için MyEbscoHost da oturum açmanız ve bilgisayarınıza Adobe Digital Editionyüklemeniz gerekmektedir.

Hiperkitap koleksiyonundaki kitapların mobil cihazınızda görüntülenmesi için uygulama marketlerinden EBSCO E-Books uygulaması indirilmesi gerekmektedir. Uygulamayı ilk sefer için kurumunuzun internet ağından açınız. Bundan sonraki girişlerinizde istediğiniz internet ağından giriş yapabilirsiniz.

EBSCO eBooks Kitap İndirme, Ödünç Alma (Kılavuz)

EBSCO eBooks Kitap İndirme, Ödünç Alma (Video)

 

GALE

 

 İslami Bilimler içerikli e-kitaplar.
IEEE

Veritabanında mühendislik ve ileri teknolojiler alanlarında, 413 dergi, 1220 konferans serisi, 3341 standart bulunmaktadır. 

Kılavuz

Index Islamicus Online-Brill

İslam ve Müslüman dünyası konu alanlarını kapsayan yayınların uluslararası sınıflandırılmış bibliyografik bilgilerine, farklı Avrupa dillerinde erişim sağlanmaktadır. Index Islamicus tek başına temel bir kaynak değildir. Diğer kaynak ve literatürler için rehber niteliğinde; din, kültür ve Müslüman dünyası ile ilgili araştırma yapmak isteyen kullanıcılara yardımcı olmak üzere tasarlanmış, kapsamı sürekli büyümekte olan kitap, dergi makalesi ve haber kaynaklarından oluşturulmuş oldukça geniş kapsamlı bir veritabanıdır. 1905’den günümüze, 377,000 den fazla kayda ve 3000’den fazla dergiye erişim bulunmaktadır. 

iThenticate

İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır. üniversitemizdeki yetkili kullanıcınızdan bazıları (PhD ve üst dereceli), üniversitemiz ya da başka bir kurum tarafından yayınlanan bir derginin editörü ise, ve bu dergide yayınlatmak üzere bir yazar tarafından makale gönderilmişse, o derginin editörü bu makaleyi iThenticate sisteminde kontrol edemez. Ancak, söz konusu makaleyi gönderen yazar, eğer bir üniversitenin yetkili kullanıcısı ise (dergi editörüyle aynı üniversitede bile olabilir), söz konusu dergi editörlüğüne göndereceği bu makaleyi, göndermeden önce, kendi iThenticate hesabı üzerinden kontrol edebilir ve rapor alabilir. Sınırlama sadece dergi editörlükleri içindir. Kişisel çalışmaların kontrolünde bir sorun yoktur.”

Kılavuz         TUBİTAK Lisans Antlaşması      Başvuru için e-posta

JSTOR

Arts & Sciences I, Arts & Sciences II, Arts &Sciences IV, Arts & Sciences VI, Arts & Sciences VII, BUS III, BUS IV, Life Sciences Collection, Mathematics & Statistics

Afrika-Asya-Amerika çalışmaları, sanat, mimarlık, botanik, işletme, ekonomi, eğitim, folklor, coğrafya, tarih, müzik, psikoloji gibi sosyal bilimler alanında, tam metin 1532 dergi koleksiyonuna erişim sağlar.

Kazancı

  Tüm T.C. Kanunları,  Kanun Hükmünde Kararnameler, T.C. Tüzükleri, Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkmış Yönetmelikler, Hukuk Eserleri Bilgi Bankası ve birçok mevzuat içerir

 

Knovel

  Endüstri,Mühendislik, Enerji, Biyokimya, Farmakoloji, Gıda ve benzeri Bilim alanlarında elektronik kitap platformu.  (7600 kitabın üzerinde)

 

MasterFILE Complete

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır .Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

        Mendeley 

Mendeley, bir referans yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara sunan bir araçtır. Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak bilgisayar, telefon ve tabletlerde eşzamanlı kullanım olanağı sunan Mendeley, aynı zamanda güçlü bir PDF yönetim aracıdır. IKCU kurumsal kullanımı için Mendeley Institutional Edition sayfasına katılım sağlanabilir, 5 GB yerine 100 GB kişisel saklama alanından yararlanma imkanı sunar.

IKCU Kurumsal Sayfası 

Kullanım Kılavuzu 

Newspaper Source Plus

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteninden haber, 67 milyona yakın tam metin makale içeriğiyle genş bir kapsam sunan veritabanı, Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer birçok önemli kaynakların haberlerini içerir.

Ayrıntılı içerik açıklaması için tıklayınız.

 

Ovid LWW Total Access

Tıp alanında 474 dergiye erişim sağlar. 

Kılavuz

Oxford Journals Online

 

Temel bilimler, sosyal ve beşeri bilimler, mühendislik, tıp ve yaşam bilimleri konularını ele alan makalelere tam metin erişim sağlamaktadır.

ProQuest Dissertations & Theses Global

Dünyanın en kapsamlı tez veritabanıdır. Dünyanın her tarafından 1743'den bugüne çeşitli disiplinlerde milyonlarca aranabilir tezin yanında PDF olarak indirilebilen bir milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen lisansüstü tezlerin çoğunun tam metnini ve geriye dönük güçlü bir içerik sunmaktadır.

Kılavuz

ProQuest Central

 Çok Disiplinli 39 Adet geniş kaynaklı veritabanı içerir.

Veritabanlarının listesine ulaşmak için tıklayınız.

39 adet veritabanının erişim kısayolları için tıklayınız.

Konuya göre sınıflandırılmış veritabanı tablosu

ProQuest Central Bilgi Kitapçığı

ProQuest E- book Central Antropoloji, güzel sanatlar, tıp, fizik, sosyal bilimler,eğitim, hukuk, mühendislik, bilgisayar teknolojileri, ekonomi, işletme alanlarında tam metin 165.000 kitap içerir.
Qur’anic Studies Online 

Brill yayınevi tarafından sunulan Qur’anic Studies Online icerisinde 3 kaynaga erisim verilmektedir.

Encyclopaedia of the Qurʾān :Kuran terimleri, görüşler, kişilikler, yer adları, kültürel tarih ve Kuran çalışmaları ile ilgili en önemli konularda yazılmış kutsal kitap yorumlarını içeren ansiklopedik sözlüktür. 5 cilt içerisinde 1,000’e yakın kayda erişim imkanı vermektedir.

Dictionary of Qur'anic Usage: Kur’an kullanımında tam aranabilir Arapça  - İngilizce sözlük, uzun süreli Kur’an çalışmalarında bulunmuş akademisyenlerin yorumlarıyla birlikte şimdi online olarak erişime sunulmaktadır.

The Qurʾān Concordance: Kullanıcıların Kur’an metin bölümlerini hatta küçük parçalarını tanımlamalarına yardımcı olan bir kaynaktır.

Rosetta Stone 

Rosetta Stone Library Solution veritabanı; araştırmacılarınızın ve kurum çalışanlarımızın  istifade edebileceği, ister başlangıç seviyesi olsun, isterse ileri seviyede kullanabileceği 30’un üzerinde dil içeren dünyanın en popüler dil eğitim setidir. Dünya üzerindeki her türlü eğitim kademesinden 22,000’den fazla okul, 8,000’den fazla özel şirket ve 9,000’den fazla ulusal/uluslararası kâr amacı gütmeyen organizasyonun kullanmakta olduğu, dünyanın bir numaralı online dil eğitimi ve öğretimi setidir. 1,000’nin üzerindeki değerlendirmeye göre, 5 yıldız üzerinden 4.7 puan alarak bu alanda en yüksek puana sahip dil öğrenme aracıdır.

Bu yenilikçi dil çözümü de bu ihtiyacı karşılamaktadır. Rosetta Stone’un başarısı “patentli ve ödüllü” Dynamic Immersion yöntemine dayanmaktadır. 22,000’den fazla okul tarafından 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

 

Safari Tech Books Online

Safari, profesyonel teknik IT kitaplarini kapsayan IT Tech Books Online kitaplari ve isletme - yonetim bilimleri alaninda yayinlanan Business Books online kitaplarini kapsayan ve surekli genislemeye devam eden elektronik bir veritabanidir. Hizla buyuyen Safari Elektronik Kitaplar koleksiyonundaki kitap sayisi 20000'nin üzerine ulasmistir.
SAFARI Technical Books Online:Toplam erisilecek Kitap Sayisi: 17000'nin üzerinde SAFARI Business Books Online:
Toplam erisilecek Kitap Sayisi: 3000'nin üzerinde bulunmaktadır.

Sage Premier

Özellikle Sosyal Bilimler alanında güçlü olmak üzere; Siyasi Bilimler, İletişim, Kriminoloji ve Penoloji, Eğitim - Özel, Uluslararası İlişkiler ve İşgücü, Sosyal Sorunlar ve Disiplinlerarası Sosyoloji ve Kent Çalışmaları konularında 2017 itibariyle 910 tam metin e-dergi ile 900.000’in üstünde makale sunar. İçeriğinde aralarında 300’ün üzerinde akademik ve profesyonel dernek adına da yayımlanmakta olan yüksek faktörlü dergilerin de sunulduğu uluslararası hakemli dergiler bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde Tıp, Teknik Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında da içeriğini genişletmektedir. Her yıl pakete kaliteli yeni içerik eklenen SAGE Premier’de 1999’dan günümüze erişim açıktır.

ScienceDirect

ScienceDirect veritabanı disiplinler arası konularda 2318 dergiye erişim ve 30 e-kitap serisine erişim sağlar.

Kılavuz

Scopus

Scopus, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. Bilimsel araştırmaların etkin ve verimli bir şekilde takip edilmesi hedeflenmektedir. Sanat ve insani bilimlerin yanı sıra fen bilimleri, teknoloji, tıp ve sosyal bilimler alanında tüm dünyadan 5000'in üzerinde yayıncının 18.500'ün üzerindeki dergisini kapsar. Scopus %70'i 1996 yılından beri yayınlanmış özetler, oldukça geniş ve kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 43 milyon kayıt içerir.

Tam metinli kaynaklara Kütüphanemizin erişimi varsa Scopus içerisinden bulduğunuz kayıtların tam metinlerine tek bir tıkla bağlantı kurabilir,

Araştırmacıların değerlendirilmesi ve bilimsel araştırmaların sorguları için atıf analizi gerçekleştirebilir,

Araştırmacıların kurumlarını ve bilimsel kayıtlarını takip edebilir,

Kurumların bilimsel çıktılarını ve bilimsel eğilimlerini gözlemleyebilir,

Dergi analizi aracı sayesinde SNIP ve SJR verilerini kullanarak hangi bilimsel dergide yayın yapacağınızı  belirleyebilir,

Kendi alanlarınızdaki en çok atıf alan makaleyi görüntüleyebilir,

Hakemli dergilerde yayınlamış olduğunuz makalelerin performans analizlerini ve yazar analizlerini yapabilir,

Kendi alanlarınızdaki araştırmacıları görüntüleyebilir ve kimlerle ortak çalışmalar yapabileceğini araştırabilirsiniz.

Kılavuz

Sobiad

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini), en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:

*  Atıfta ara,İçerikte ara,Üniversite ara olmak üzere 3 farklı arama seçeneği mevcuttur.

*  Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.

*  Her makale için yazar,özet,sayı,yıl,tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.

*  www.sobiad.com mobil uyumlu bir sitedir.

Springer-Link (Journals)

 

Kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi koleksiyonlarını içeren toplam 2073 dergi ve 483 açık erişim dergiden oluşmaktadır.

  

Springer

(Bilgisayar Mühendisliği e-kitaplar)

    Bilgisayar Mühendisliği ağırlıklı Mühendislik bilimleri içeren yaklaşık 4000 adet e-kitap içerir.

Springer

(Mühendislik e-kitaplar)

    Mühendislik bilimleri içeren yaklaşık 2000 adet e-kitap içerir.

Springer

(Tıp e-kitaplar)

    Tıp bilimleri içeren yaklaşık 1600 adet e-kitap içerir.

Springer

(İşletme ve Yönetim e-kitaplar)

    İşletme ve Yönetim Bilimlerini içeren yaklaşık 450 adet e-kitap içerir.
Taylor and Francis

Sosyal ve beşeri bilimler, teknik ve fen bilimleri, tıp ve yaşam bilimlerini içeren tam metin veri tabanıdır. 2191 dergiye erişim sağlar.

 

Turnitin

İmzalanan lisans anlaşması gereğince; Turnitin sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir.

Öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi

Kılavuzlar

Başvuru için e-posta

UpToDate

UpToDate, sahip olduğu 360.000’den fazla kullanıcısı ile dünyanın en güvenilen medikal bilgi kaynaklarından birisidir. UpToDate veri tabanı, 24 Uzmanlık alanında, 6300’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. UpToDate veri tabanı dergi içermemekle birlikte dünya çapında 180 ülkede 32 .000’den fazla hastanede, 1.1 milyondan fazla doktor tarafından yılda 26 milyon defadan fazla erişilmesi ile doktorların daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır. Dünya çapında yapılan birbirinden bağımsız 80 ayrı çalışmada UpToDate’in;hastane kalitesinin arttırılması, hasta yatış sürelerinin, ölüm oranlarının ve hastane harcamaların azaltılmasına yaptığı olumlu etkiler gösterilmektedir.

 

Web of Science

1980 yılından günümüze, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler alanında yayın yapan bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri ve bu makalelerin atıflarını indexler. Üç veritabanından oluşur : Science Citation Index Expanded, (SCI-Expanded)Social Science Citation Index, (SSCI)Arts & Humanities Citation Index (AHCI)

Kılavuz

Wiley Online Library - Blackwell

Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji alanlarındaki yayınlara tam metin erişim sağlamaktadır.

 

 

 Wiley E-Kitap 

 

 277 adet e-kitap içerir. 
   
AÇIK ERİŞİM
arXiv.org

Matematik, fizik, bilgisayar bilimleri, nicel biyoloji, istatistik nicel finans alanlarındaki bilimsel çalışmaların elektronik önbasımları için bir arşivdir. Çoğu matematik ve fizik alanındaki tüm bilimsel çalışmalar, arXiv üzerinde kendiliğinden arşivlenir. arXiv.org, 3 Ekim 2008'de yarım milyon makaleyi geçti. 2014 yılı sonlarında bu sayı bir milyonu geçmiştir.

 

Başbakanlık Mevzuat Bilgi Sistemi

Mevzuat Bilgi Sisteminde kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik ve 1/1/2004 tarihinden sonraki tebliğlerin kodifikasyonu yapılmış güncel metinleri ile bazı kanunların mülga hükümlerini bulabilirsiniz.

 

BASE

Kurumsal arşivlerin içeriğini harmanlayan ve içeriğinde toplu arama yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

 

bioRxiv  
bookboon  
BRENDA

3500 farklı enzimle ilgili tam metin veri içerir.

 

CERN Accelerating science  
DE GRUYTER  
Dergipark

Ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayınlanmasına ortam sağlayan TÜBİTAK ULAKBİM projesidir.

 

DOAB: Directory of Open Access Books

DOAB, Tam metin olarak erişilebilen e-kitapların listelendiği ücretsiz dizin hizmetidir. E-kitapların konuları çeşitli mühendislik disiplerinden sosyal bilimlere, tıptan işletmeye, vb. birçok disipline yayılmıştır.

 

DOAJ: Directory of Open Access Journals

Directory of Open Access Journals,  sosyal ve fen bilimlerinin yanı sıra beşeri bilimler alanlarından hakemli dergiler için ücretsiz ve açık erişim bir veritabanıdır. Bu veritabanı 134 ülkeden yaklaşık 9800 dergi ve 1.6 milyon makale içerir.

 

E-PRINT Network

Fen Bilimleri ağırlıklı 590.000 dokümanı indeksler. Temelde fizik, kimya, biyoloji, mühendislik, bilgisayar ve bilgi teknolojileri ile diğer disiplinlerdeki araştırmaları içerir. Yaklaşık 20 milyon sayfadan oluşan tam metin içeriğin tamamına ücretsiz olarak erişilebilir.

 

Europeana

Avrupa’daki kütüphane ve müzelerde bulunan çeşitli doküman, görüntü, ses ve video türü kaynakları içerir.

 

F1000 Posters

Bilimsel makalelerin, posterlerin, slaytların açık erişimli olarak yayınlandığı  bir platformdur.

 

FARABİ Digital Library (IRCICA)

IRCICA Kütüphanesi tarafından, FARABİ Dijital Kütüphanesi çalışmaları 2008 yılında başlamış, kültür ve medeniyetimizin temel kaynaklarını (kitap, süreli yayın, fotoğraf, harita, kartpostal, metin vb.) içermektedir.

 

Internet Encyclopedia of Philosophy

Felsefe alanında açık erişimli internet ansiklopedisidir.

 

İslamic Heritage Project  
İsam kütüphanesi  
J-STAGE  
OAJI  
Open Education Corsortium

Uluslararası düzeyde yüzlerce üniversitenin üyesi olduğu, eğitim amaçlı dokümanlar (ders notları, ders videoları, eğitsel metinler, vb.) sunan bir akademik projedir.

 

Resmi Gazete   
Scoap3

Scoap3, parçacık fiziği alanındaki dergilerin açık erişim hale getirilmesi için sponsorluk sağlayan bir konsorsiyumdur. Şu an altı dergiye erişim sunan bu konsorsiyum halen açık erişim olan dergileri de destekler.

 

Social Science Research Network (SSRN)

SSRN sosyal bilimler ve hukuk alanında  yaklaşık 460,000 'dan fazla tam metin makalenin yanı sıra 548,000'den fazla özete erişim sağlar.

 

The National Academic Press  
ULAKBİM Ulusal veritabanları   

Başa Dön